Stres - jakou hraje roli a jak jej eliminovat

19.07.2022

Známe ho všichni - jsme ve stresu ze školy, práce, z partnerských a rodinných vztahů, z nedostatku času atd.

Žijeme v uspěchané době, kdy je v permanentním stresu většina populace ve všech věkových skupinách.

Dneska si povíme, jaký má stres vliv na naše těla, na trénink, stravování a dáme vám pár tipů, jak ho alespoň malinko omezit.

Stres pro tělo není rozhodně nic zdravého a přínosného - tělo je v napětí, mysl je neklidná, jsme roztěkaní, nesoustředění, pociťujeme diskomfort a celkově se necítíme dobře.

Tento stav nás může ovlivňovat jak v běžném každodenním životě, tak při sportovních aktivitách. Při tréninku dlouhodobý stres snižuje výkonnost, jelikož jsme nesoustředění a unavení. Pravdou je, že krátkodobý, aktuální stres, může trénink podpořit a naopak sloužit jako prostředek pro vybití stresu, například nás jednorázově někdo naštve v práci a my si zlost vybijeme v posilovně. Co se ale týče permanentního dlouhodobého stresu, ten způsobuje únavu celého organismu a výkonnost klesá. Určitě nám potvrdíte, že se mnohokrát kvůli starostem a stresu nemůžete plně soustředit na trénink, nebo ho dokonce i odložíte.

Když běžný stres přejde v chronický, mohou se objevit nevysvětlitelné zdravotní komplikace - bolesti hlavy, nechuť k jídlu, mžitky před očima, malátnost, křeče, bolesti břicha a trávicí problémy, poruchy cyklu u žen a mohly bychom pokračovat.

Stres ovlivňuje významně i stravování. Mnohdy stres zajídáme nebo řešíme jídlem a to především cukrem či kofeinem. V opačném případě, kdy jsme tak ve stresu, až se nám stáhne žaludek, nejíme, jídlo vynecháváme, odkládáme ho na vedlejší kolej a nedbáme na vyvážený jídelníček a pravidelné stravování. Kvůli výkyvům správného stravování, může tedy stres ovlivňovat i dosahování našich cílů v hubnutí, nabírání svalové hmoty a výkonu v tréninku.

Stres hraje tedy významnou roli prakticky ve všech oblastech našich životů. Zaprvé negativně ovlivňuje psychiku, náladu a naše rozpoložení. Dále způsobuje poruchy spánku. Kvůli stresu můžeme trpět zdravotními potížemi, které nemají jiné příčiny nebo vysvětlení a stejně tak na ně neexistuje medikace - u doktora vám zkrátka nepomohou. Stres nám brání dosahovat našich cílů a celkově nás brzdí.

Dále asi netřeba nic vysvětlovat, protože se stresem jste se asi všichni nejednou setkali.

Pojďme se tedy podívat na pár našich rad a tipů, jak s ním skoncovat nebo si pomoct ke klidnějšímu já:

  • Najděte si vlastní lék na stres.

Teď se nebavíme o žádné zázračné pilulce, ale o nějaké činnosti, aktivitě nebo úkonu, který nám od stresu pomůže. Pro někoho to bude běh, pro někoho procházka, pro někoho čtení oblíbené knížky, práce na zahradě, telefonát s kamarádkou nebo cokoli cítíte, co vám pomůže. Tyto rituály mohou být vašim lékem na problémy i bez receptu od doktora.

  • Nenechte stres ovlivňovat vaši stravu.

Vaše stravování je jedním z nejvýznamnějších faktorů, které ovlivňují vaše životy - od každodenního fungování až po dlouhodobé následky. Jednou si poděkujete, že jste se v mládí nevykašlali kvůli stresu a nestíhání na kvalitní a pravidelnou stravu. Zároveň pomůžete kvalitní výživou vašim tělům stres zvládat a cítit se dobře.

Stejně tak zkuste stres nezajídat. Jezte vědomě a uvědomujte si, proč saháte po potravinách po kterých saháte. Možná pro vás sladkosti a pochutiny představují jen nástroj, jak si "pomoct" od stresu. Možná se ze stresu přejídáte. Což je zbytečné a pro tělo špatné. Přemýšlejte nad jídlem a zkuste si uvědomovat své potřeby a kontext jídla a situace. Cukr vám od stresu nepomůže tak jako plnohodnotný vyvážený jídelníček. A přejídání? To vám, pomůže možná pouze ve chvíli, kdy jídlo konzumujete - pak totiž přijdou výčitky a vše bude ještě horší.

  • Uvědomte si, že vše má řešení.

I když to v dané situace vypadá, že se vás boří celý svět, určitě to nebude, až tak horké. Nikdy nic totiž není až tak horké, jak se to uvaří. Je potřeba se sebou pracovat a naučit se na věci dívat s nadhledem a odstupem. Dívejte se na dané situace jakoby očima jiného člověka - co byste v dané situaci poradili kamarádce? Asi byste ji uklidňovali a v klidu hledali řešení, které vždycky existuje. Aplikujte to i na sebe. Přistupujte sami k sobě s úctou a respektem a nenechte se vyvést z míry. Vše se dá vyřešit, jen to chce zachovat chladnou hlavu, nebýt "hr" a v klidu z problému vybruslit.

  • Dýchejte.

Ano, všichni dýcháme, jinak bychom nežili. Teď máme ale na mysli hloubkový dech. Dechem našim orgánům dodáváme kyslík a umožňujeme jim správnou funkci. Dech se dá směřovat do konkrétních partií a dá se s jím pracovat. Existuje spoustu dechových cvičení, které se lze jednoduše naučit a praktikovat je ve stresových situacích. Běžně ale postačí pro začátek dech prohloubit pro uklidnění těla i mysli a takzvaně stres rozdýchat.

  • Jóga a meditace.

Tento bod poměrně souvisí s tím předchozím. Jóga i meditace bez práce z dechem jsou zbytečná práce, nebo minimálně práce bez úplného efektu.

Jóga je skvělým cvičením, které propojuje tělo a mysl a představuje skvělý nástroj práce sami se sebou, svým tělem, svými myšlenkami a i se stresem. Jógu lze cvičit v pohodlí domova, na lekcích, podle videí - možností je mnoho. Pokud se jógu naučíte cvičit a cítit správně, může vám se stresem hodně pomoci a ulevit celému vašeho tělu.

Meditaci můžete praktikovat v rámci jógy (například na závěr cvičení a relaxační části) nebo i zvlášť. Budete se možná divit, že vám meditace nemusí zabrat více než 5 minut denně. Meditovat se dá ráno po probuzení, večer před spaním nebo kdykoli je vám příjemné a pohodlné. Pokud nevíte jak na to, existuje spoustu aplikací do telefonu, knížek, článků a odborných návodů.

  • Vypusťte své myšlenky.

Ať už se svěříte deníčku, cáru papíru, plyšákovi, domácímu mazlíčkovi, rodičům nebo nejlepšímu kamarádovi, dostaňte to napětí a starosti ze sebe ven. Místo abyste na všechny ty termíny a pracovní schůzky neustále mysleli, přenechte je kalendáři nebo diáři. Někdo vás naštval? Postěžujte si kamarádovi. Neduste to v sobě a pusťte to špatné a stresující z hlavy pryč, uleví se vám.

  • Vyhledejte odbornou pomoc.

Není ostuda říct si o pomoc! Pokud cítíte, že je toho na vás moc, určitě se nestyďte kontaktovat odborníka. Psycholog vás může naučit se stresem pracovat. Specializovaní odborníci znají spousty technik a pomůcek, které určitě již pomohly nejednomu člověku ve stejné situaci jako jste vy. Pokud nechcete, nemusíte o návštěvách psychologa nikomu říkat. Ale i tak vás ujišťujeme, že se není za co stydět. Naopak! Je skvělé, že jste se odhodlali problém řešit a pracujete na sobě.

Nemyslete si, i my stres velice důvěrně známe a víme, že to není jednoduché. Nicméně i tak je potřeba si uvědomit, že to není v pořádku a je třeba s ním pracovat. Proto doufáme, že vám alespoň trošku dnešní článek pomohl si uvědomit svůj problém, nebo jsme vám předali nějakou cennou radu, jak váš stres omezit.

Užívejte léta a nestresujte se, nestojí to za to!

S láskou Míša a Irča za tým Irifit