Sebevědomí

31.07.2022

Sebevědomí. Jednoduše to, jak si vážíme sami sebe a jak k sobě v důsledku toho přistupujeme. Tuto vlastnost si budujeme již od raného dětství. To, jak k sobě a svému tělu přistupujeme, je dáno i výchovou a naší povahou. Na sebevědomí však mohou mít vliv i životní zkušenosti.

Začátkem týdne jsme toto téma otevřeli na Intagramu Irči. Rozebíral se zde prvotně přístup ke svému tělu a ženské sebevědomí. Nakonec se však reakce rozšířily i na negativní zkušenosti v partnerských vztazích, které očividně lidské sebevědomí ovlivňují.

Na první pohled může mít sebevědomí nespočet rovin - jak odvážně se dokážeme obléct a jak přistupujeme ke svému tělu a postavě, jak si věříme v kariérním životě, popřípadě při zkouškách ve škole, jak se stydíme nebo vystupujeme před ostatními, zda máme problém mluvit veřejně nebo vyslovit svůj názor... Přitom je to všechno jen o tom jednom - o sebevědomí, které máme nebo postrádáme.

Nikdo není dokonalý. I když se to může v dnešním světě sociálních sítí zdát, skutečně všude je něco a každý má něco, nedělejme si iluze. Instagram, Facebook, TikTok a další sociální sítě jsou v rukou lidí, kteří si spravují své účty. Je jen na nich, co zde zveřejní a jaký o sobě udělají obrázek. Jejich profily jsou osoby, které si sami tvoří - podle toho, jak si přejí, aby je okolí vidělo a vnímalo.

Pokud na sobě vnímáte nějakou nedokonalost nebo se sebou nejste po všech stránkách stoprocentně spokojení, nejste v tom sami, to nám věřte. Každý si na sobě něco najde. Lidé mají nejrůznější chyby, nejrůznější zkušenosti, životní období a nahlížení na svět. Ale úplně každý máme své třinácté komnaty a bubáky ve skříni.

Nicméně naše vnímané nedostatky neznamenají to, že bychom si sami sebe neměli vážit a nemít sebevědomí! Zdravé sebevědomí není o tom, kolik chyb na sobě najdete a kolika pozitivy to vyvážíte. Ale o tom, jak k sobě přistupujete. Buďte k sobě upřímní a přiznejte si klady i zápory. Ovšem je přijměte. Můžete se sebou pracovat. A my vám doporučujeme na sobě pracovat! Celý život na sobě totiž pracovat budete. Ale i nekonečné cesty stojí za to....

Uvědomte si, že tělo, ve kterém jste, je to jediné tělo, nad kterým máte moc a se kterým zemřete. Každý den se s ním budete budit, každý večer s ním budete chodit spát. A je jen ve vašich rukou, jak o něj budete pečovat, co mu dopřejete a jak k němu budete přistupovat.

Tímto vás nenabádáme k tomu, abyste svá těla přijali a vykašlali se na jakoukoli práci. To určitě ne! Pracujte na sobě a dělejte pro sebe a svá těla vše pro dosažení vašich cílů. Ale příliš se tím nestresujte a přistupujte k sobě s úctou.

Hlavně svá těla nezapomínejte poslouchat a nezapomínejte svou hodnotu. Nikdy se nezavděčíte tím, jak vypadáte a co děláte všem lidem na planetě. Tak svůj život obětujte tomu, abyste se patřičně zavděčili sami sobě.

Ať už je váš cíl jakýkoli, ať už chcete být kýmkoli - není to nemožné! Může se ta cesta k cíli zdát nekonečná, možná časem bude nekonečná, protože vaše cíle se budou transformovat. Na paměti však mějte, že stojí za to!

Přistupujte k sobě, jako ke svému nejlepšímu příteli, na kterém vám strašně záleží. Nenechte se shazovat ostatními lidmi a nenechte své nízké sebevědomí limitovat vaše možnosti.

Ve finále si toho velkého nosu, strií na bříšku nebo znaménku na nose všímáte jen vy. Věřte, že ostatním lidem je to úplně jedno. A pokud na vás vaše nedostatky mají tendenci soudit, problém je v nich, a nikoli ve vás. S naprostou jistotou vám můžu potvrdit, že to, jak přistupujete k okolí, je odrazem toho, jak uvnitř přistupujete k sobě.

Makejte na sobě a svou cestu za sebevědomím nevzdávejte. Zdravé sebevědomí je jedno z nejcennějších věcí, které můžete mít.

Pokud vám na sobě něco vadí a můžete to změnit, makejte na změně, i když její proces může zabrat několik let. Myslete na cíl, ale stále si užívejte cestu.

Pokud svou vadu změnit nemůžete, přijměte ji a svou pozornost věnujte do věcí, které změnit můžete.

Tak se právě teď pochvalte a věnujte svůj čas práci na svém sebevědomí - stojí to za to!

Pokud vám to pomůže, můžete si na papír sepsat, co na sobě máte rádi a co vás naopak trápí. Z toho, co na sobě vnímáte negativně, vyškrtněte věci, které neovlivníte a nezměníte a zaměřte se na ty, které změnit můžete.

Doufáme, že jsme vám tímto článkem vaše sebevědomí trošičku zvedli a možná vás podpořili a motivovali ve vaší práci, kterou sami na sobě vykonáváte.

Mějte se krásně.

Vaše Míša a Irča.


Fotky z focení - Irča Kozelková - Mně nejvíc pomohlo focení, kde jsem všechny své chyby zahodila za hlavu a i sama sobě dokázala, že můžu být krásná a cítit se sebevědomě.
Fotograf mě vždy nastavil tak, abych se v dané póze cítila dobře a vyšla z ní krásná fotka.

Pomohlo mi samozřejmě i cvičení, kde jsem si zlepšila postavu a díky tomu se mi i zvýšilo sebevědomí.
A řekla jsem si, že ho můžu mít, protože každý den na sobě makám, ať už je to vzdělávání v oblasti focení, cvičení, sebevzdělání, natáčení, komunikace.