Jak se správně stravovat?

09.01.2023

Dnešním tématem je strava a my bychom vám rádi připomenuli, proč se vyváženě stravovat a zařazovat do jídelníčku všechny makroživiny.

Vyvážená a plnohodnotná strava je důležitá pro naše tělesné i duševní zdraví. Může nám pomoci udržet váhu, posílit imunitní systém, snížit riziko onemocnění srdce, cukrovky, rakoviny a dalších chronických onemocnění. Kromě toho nám může pomoci zlepšit náladu, zvýšit energii a zlepšit kvalitu spánku.

Jak ale poznat, zda se stravujeme vyváženě a plnohodnotně? Existuje několik způsobů, jak to zjistit. Například:

 1. Vyvážená strava by měla obsahovat všechny živiny, které tělo potřebuje, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitaminy, minerály a vlákninu. Můžeme se podívat na nutriční tabulky potravin nebo použít aplikaci pro výpočet nutričního příjmu.

 2. Vyvážená strava by měla zahrnovat potraviny ze všech skupin potravin, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, bílkoviny (například maso, ryby, vejce, luštěniny) a zdravé tuky (například ořechy, avokádo).

 3. Vyvážená strava by měla být pestrá - na internetu nebo i u nás na stránkách můžete naleznou pestré a jednoduché recepty, které můžete vyzkoušet a zařadit do svých jídelníčku.
  Snažili jsme se vám skládat recepty ze všech makroživin, at rovnou doplníte tělu všechny makroživiny.

 4. Vyvážená strava by měla být pravidelná a zahrnovat pravidelné porce během dne. To nám pomůže udržet si energii a zlepšit trávení.

 5. Vyvážená strava by měla být přizpůsobená našim osobním potřebám ( neubírejte si jídla na které jste zvyklí a které máte rádi, jídelníček se pak může stát neudržitelným, pokud ho budete držet na sílu.


  Zde máte 5 faktorů, které by vám měli lépe pochopit, proč nevolit drastické diety, ale raději se naučit, jak se správně a vyváženě stravovat.

  Váš tým Irifit <3