Rostislav Zlatník

Zdravím tě! Jmenuji se Rosťa a rád tě provedu mým sportovním životem a snad tě i přesvědčím, že ti mám co předat :) Pokud se ti nechce tolik číst, tak koukni na můj Instagram!

Cvičení a zdravému životnímu stylu jsem se začal věnovat během střední školy. Kamarádi chodili do posilovny, začínal jít na nich poznat rozdíl a já se rozhodl, že chci taky změnu. A dokonce je i dohnat a překonat. Začlo to navštěvováním posilovny s nimi, čerpáním informací, čtením časopisů, knih, internetu a zkoušením všeho, co mě napadlo. Z posilovny jsem se ale rychle přesunul na cvičení doma (pořídil jsem si lavici, závaží, činky, kladku, ...). To mi bylo 15 let. Odtud už to bylo jen kousek ke cvičení s vlastní vahou, cvičení na hrazdě a kombinaci všeho dohromady. Makal jsem pořád, chtěl být nejlepší a nic mě nedonutilo přestat. Ani hromada práce doma, či ve škole. Když měl být trénink, tak prostě byl a to klidně i v 22h večer. 

Čas letěl, já se zlepšoval, vzdělával a posouvál dál. Svého času reprezentoval Seberevoltu a Gymnázium v Krnově (silový čtyřboj 1. místo v okresním kole, šplh na laně, atd.). Původně obtloustlý klučina se učil pracovat se svým vlastním tělem a komplikovanou páteří.

Po nástupu na vysokou školu v Brně se mé úsilí jen stupňovalo. Dařilo se mi posouvat své výkony dál, uspěšně se účastnit soutěží a vybudovat si respekt na poli české street workout komunity. Svým stylem se ale výrazně odlišuji od ostatních. Snažím se být všestranný. Nejen vynikat v kalistenice, street workoutu, ale podávat i výkony v posilovně a hlavně weighted workoutu. Vynikám hlavně v explozivní a tlakové síle. Dip víc než 130 kg+, kliky ve stojce, planche, bench press 170 kg. Samozřejmě vše naturálně, i když tomu velká část jedinců nevěří :)

Zdravý životní styl a sportovní životní styl ale není jen o cvičení. Je potřeba znát souvislosti. Souvislosti jak tělo funguje, jak pracují svaly, mikrobiom, pokrytí mikro a makronutritientů, na co si dát pozor, co je potřeba doplňovat. A hlavně vždy poslouchat své tělo a selský rozum, ne fitness influencera/ku, který/á cvičí půl roku a je akorát hubený/á, bez výkonů a bez znalostí. Než jsem se rozhodl takto předávat informace dál, trvalo to 9 let každodenní práce, úsilí, zkoušení, poučování se z vlastních chyb, dosahování výsledků a vzdělávání.

Moje rada na závěr? Nevzdávat se, držet si chladnou hlavu a hlavně vytrvat!