Letní posilovna? Workoutová hřiště!

04.07.2022

Možná jste i vy ve vašem městě nebo blízkém okolí narazili na workoutová hřiště. Jedná se o vskutku specifická hřiště plná hrazd, bradel, žebříků, nejrůznějších konstrukcí a pomůcek ke cvičení. Ani pneumatika zde nebývá výjimkou! Samozřejmě každé hřiště má malinko jinou výbavu a je různě koncipované. Nicméně i na těchto pár "tyčkách" si lze odjet poctivý trénink.

Možná to na první podhled nevypadá, že by se takové workoutové hřiště mohlo vyrovnat fitness centru. Nicméně skutečně je tomu tak a tuto "venkovní posilovnu" můžete plně využít k silovému tréninku - naopak to pro vás bude představovat příjemnou změnu v teplejších měsících a navíc budete na čerstvém vzduchu čerpat letní energii!

Stále jsme vás nepřesvědčili? Pojďme si tedy ukázat pár benefitů venkovního cvičení na workoutových hřištích:

1. NEMAJÍ OTEVÍRACÍ DOBU - Můžete přijít zkrátka kdykoli se vám zachce. Neexistují zde žádná časová omezení, co se týče otevírací doby a délky vašeho tréninku. Chcete se vydat na trénink brzy ráno nebo večer po práci? Není problém! Můžete přijít zkrátka kdykoli se vám jen zachce.

2. NEUTRATÍTE ANI KORUNU - Všichni víme, jak se vše zdražuje a mnohdy máme pocit, že se nedoplatíme. To samé platí i o sportu. Fitness centra, sportovní vybavení a se sportem související doplňky stravy často ždímají naše peněženky. Proč tedy neušetřit? Za vstupy do fitka měsíčně utratíme stovky korun. To však neplatí pro workoutová hřiště. Zde se přeci nic neplatí! Takže si k tomu všemu ještě zacvičíte zcela zdarma.

3. NADÝCHÁTE SE ČERSTVÉHO VZDUCHU - Už naše maminky nám v dětství říkávaly věty typu: "Běž se ven nadýchat čerstvého vzduchu!". Něco na tom přece jen bude... Pobytem na čerstvém vzduchu zdraví našich těl jedině podpoříme. A v letních měsících se nám tu bude dýchat určitě lépe než ve vyhřátých a vydýchaných fitness centrech.

5. OPÁLÍTE KŮŽI A VSTŘEBÁTE NĚJAKÝ TEN VITAMÍN D - Dostatečná hladina vitaminu D v těle má významný vliv nejen na naši imunitu, ale také na zdraví kostí, svalů a dokonce i psychiku! Přináší mnoho benefitů pro tělo i mysl. Tím, že na sebe při cvičení necháme svítit sluníčko, načerpáme přirozeně tolik potřebný vitamin D a navíc se ještě opálíme!

6. NOVÁ ZKUŠENOST A ZMĚNA PROSTŘEDÍ - Změna je život. Zkušenost se cvičením na workoutovém hřišti obohatí vaši tréninkovou rutinu a přiučíte se zde zase něčemu novému. Všechno je jednou poprvé. Takže pokud jste venkovní trénink ještě nevyzkoušeli, vzhůru do toho! Nemáte co ztratit, ba naopak!

7. KOMPLEXNĚJŠÍ TRÉNINK - Najdete zde mnoho prvků pro cviky, které byste v klasickém fitku s největší pravděpodobností ani neměli příležitost vyzkoušet. Obohatí to tedy celkový trénink a posílíte další svalové partie.

8. VYUŽITÍ ODPOROVÉ GUMY - Máte doma odporovou gumu a ještě jste nenašli příležitost ji využít? Co takhle ji sbalit do tašky a jít s ní vyzkoušet trénink na workoutovém hřišti? Odporová guma je skvělou pomůckou pro začínající outdoorové sportovce. Její odpor může být nástrojem pomoci při silovém tréninku a nácviku mnoha cviků, například při shybu. Mnohé cviky se lze takto postupně naučit - napřed s dopomocí odporu a poté bez ní. Dále je odporovací guma skvělou pomůckou pro silový trénink. Její odpor představuje zátěž, a proto nám umožní dát svalům pořádně zabrat i bez činek.

9. VEMTE S SEBOU KAMARÁDY! - Můžete na hřiště vyrazit společně s kamarády a cvičit společně. Určitě to bude skvělá zábava!

10. PROPOJENÍ S PROCHÁZKOU, BĚHEM NEBO JINÝM SPORTEM - Silový trénink na workoutovém hřišti můžete spojit i s cardio tréninkem. Můžete si udělat krátký výklus, odcvičit si na blízkém trávníku HIIT trénink a doplnit silovými cviky na hřišti. Hřiště se často nachází i v blízkosti cyklostezek. Proto můžete běh vyměnit například za kolečkové brusle, kolo, skateboard nebo cokoli vás napadne a udělat si to zajímavé. Je přeci léto, tak ať není nuda!

Tak co? Nezní to vůbec špatně, že? Inspiraci na tréninky různého typu, zaměřené na různé partie, s pomůckami i bez nich naleznete i u nás. Neváhejte se inspirovat naší tvorbou minulou a samozřejmě tou budoucí! Chystáme pro vás velkou dávku inspirace a motivace ohledně cvičení, stravy a sportu a fitness obecně. Pokud hledáte inspiraci, motivaci, informace, ponaučení, ale i zábavu, jste na správném místě!

Dále už jen stojí za zmínku průběh tréninku na workoutovém hřišti. Velice důležité je zahřátí a dynamický strečink před tréninkem a statický strečink po něm. Nezapomínejte také na pitný režim, obzvláště pokud je venku teplo!

Jako zahřátí vám klidně může sloužit již zmíněný běh, rychlochůze, kolečkové brusle atd. Nicméně lze využít i cviky typu vysoká kolena, jumping jacks nebo zákopy na místě. Poté následuje prokroužení a samotný silový trénink. Do tréninku lze zakomponovat například shyby, dipy, stojky, dřepy, kliky a mnoho dalších cviků. Skvěle se zde dá odjet i trénink na záda s již zmíněnou odporovou gumou. Můžete využít klidně i TRX! Možností je mnoho... Protáhnout namáhané svaly po tréninku lze na nedaleké travnaté nebo asfaltové ploše či po ukončení tréninku v pohodlí domova.

Využijte letního počasí a zkombinujte tréninky ve fitku s těmi venkovními!

Hodně štěstí při letním tréninku na čerstvém vzduchu vám přeje celý tým Irifit!

Vaše Irča a Míša.